Rady a tipy
PRIMM bezpečnostní služba s.r.o.
Ochrana domku nebo chaty
Několik drobných rad k zabezpečení domku, bytu či chaty, k ochraně nejen majetku, ale i spánku.
Počet vloupání do bytů, rodinných domů a chat je čím dál větší. Postižení vnímají odcizení cenností nejen jako materiální ztrátu, ale i jako psychickou újmu. Nejsnazším terčem pro zloděje se stávají chatové osady, které jsou přes týden opuštěné.
Maximální ostražitost je na místě. Statistiky vykradených nemovitostí jsou nejlepším důkazem. Koneckonců sami postižení na tom nesou trochu viny, neboť danou situaci nedoceňují. I drobnější bezpečnostní opatření může totiž zabránit nejhoršímu. Zloději volí vždy cestu nejmenšího odporu a cíleně vyhledávají co nejméně chráněné objekty.
Lákavé chatové osady
Nejsnazším soustem vetřelců jsou chaty, především ty v osadách, kam lidé přijíždějí pouze na víkendy, a to ještě jen v létě. Spousta chat bývá vykradena i několikrát do roka. Pokud se týká pachatelů, tak se většinou jedná určitým způsobem o zoufalce, protože do chat se jdou najíst a přespat. Věci, které si odnesou, končí nejčastěji v zastavárnách a pár utržených stokorun utrácí zloději za alkohol. Jídlo a pití zmizí skoro pokaždé, často vezmou také oblečení. Obvykle zloději zničí dveře nebo okna, občas zvolí i jinou cestu.
Byty nutno zabezpečit
Ve většině chat není zavedena elektřina, takže jakékoliv zabezpečení by bylo nemožné, což nám potvrzují i specialisté. Na chatě by muselo být zabezpečeno naprosto všechno a velmi dokonale. To by ale bylo velmi nákladné. Další z možností, a podle našeho názoru optimálním řešením, je v chatě nic nenechávat. To však v žádném případě neplatí o bytech a rodinných domech. Je třeba si zvyknout na skutečnost, že počet vykradení neustále roste a uvědomit si, že zabezpečení se stává nutností. Policejní statistiky dokazují, že drzost pachatelů dnes nezná mezí a k vyloupení dochází běžně, i když jste doma.
Mnoho možností pro zloděje
Jak je tedy možné se zabezpečit ?
Nejlepší je komplexně, buď mechanickými zábranami, nebo elektronicky. Ideální ale je kombinace obojího. Pokud se člověk rozhodne zabezpečit jen částečně nebo postupně, je dobré začít :
- Dveřmi. Ty jsou totiž jak u bytů, tak u domů tím nejzranitelnějším místem. Je dobré zvolit určitě bezpečností dveře. Pouhá bezpečnostní vložka zámku v žádném případě nestačí. Cena takových dveří se výrazně neliší od běžných.
- Dalším slabým místem, kudy se zloději nejčastěji dostávají do obydlí, jsou okna, a to včetně vyšších pater. Dnes se zloději klidně spustí i ze střechy. Okna a balkony se zajišťují bezpečnostní fólií nebo mřížemi.
- U rodinných domů je kromě těchto dvou ještě mnoho dalších kritických míst, jako jsou střecha, kanály či světlíky. Ty se ale mechanicky zabezpečit nedají, takže na řadu přichází elektronika. Na trhu je jí celá škála, ale než koupit něco sám bez znalosti věci v nějakém hobby marketu, je lepší obrátit se na specializovanou firmu. Ale i z těch je třeba vybrat jen tu firmu, která nabízí kompletní servis, a ne jen prodej. A dobré je také zeptat se na reference.
- Elektronicky lze dům či byt zajistit plášťově, tedy zvenku, nebo prostorově, tedy zevnitř. Většinou se volí jen jeden způsob, ale je možná i kombinace. Plášťová ochrana se zabezpečuje magnetickými kontakty, například na oknech, dveřích či vratech. Součástí bývají i detektory tříštění skla. Nevýhodou je, pokud zvolíte pouze tuto možnost, že nesmí zůstat žádné ‚hluché‘ místo. Výhoda naopak spočívá v tom, že umožňuje hlídání, i když jsme doma. Navíc víme o zloději dřív, než se dostane dovnitř. Prostorová ochrana se řeší infračervenými čidly s různým rozsahem co do šířky i délky. Nevýhodu je, že se o zloději ví, až když je uvnitř. Informace o plášťové ochraně i o prostorových čidlech zpracovává elektronická centrála.
- Ta rozhouká sirénu a volá na námi zvolené telefonní číslo – bezpečnostní agenturu či policii, v pořadí, které si zvolíme.
- Další možností je, že na klávesnici navolíte jiný kód, než jakým otevíráte a centrála spustí tichý poplach. To je dobré zvláště pro případ, že by někdo pod nátlakem nutil majitele domu odemknout.
- Poměrně běžná, ale hodně podceňovaná jsou také tzv PANIK TLAČÍTKA. Mohou být zabudovaná na libovolném místě v domku, bytě apod., nebo jsou přenosná. Možností využití uvedených tlačítek je skutečně velké množství, jako např. – nemohoucí, nemocní apod. kteří si mohou tímto způsobem přivolat pomoc.
8 důvodů proč si zabezpečit byt či domek
- ohrožení života a zdraví
- nenahraditelné ztráty například rodinné fotografie, dárky od nejmilejších, památky po rodičích a prarodičích
- ztráta soukromí – všude se přehrabovali a slídili cizí lidé
- riziko opakovaného vloupání první vloupání je často jen průzkumem terénu, většinou jsou pak ukradeny všechny nově pořízené věci
- čas jsou peníze – čas strávený na policii, v pojišťovně, shánění nových dokladů vám nikdo nezaplatí
- zneužití dokladů
- znehodnocení, případně znečištění interiéru bytu, například rozřezání nábytku, znečištění různými tekutinami, které najdou, včetně exkrementů pachatelů
- zhroucení rodinných plánů
7 způsobů ochrany, které si můžete instalovat sami
- Venkovní siréna
Umisťuje se na zvýšeném a těžko přístupném místě. - Osvětlení zapínané detektorem pohybu
Varovný signál zloději, že byt je pod ochranou, který může postačit k jeho odrazení. - Detektory otevření
Ochrana nejpřístupnějších nebo nejméně chráněných vchodů. - Infračervené detektory pohybu
K umístění v zónách, kde se nezbytně musí projít (chodby…), nebo v hlavních místnostech. - Poplachová ústředna a telefonní vysílač
Ústředna musí být umístěna na diskrétním místě, takovém, odkud se dobře dosáhne spojení s ostatními prvky ochrany. - Vnější siréna a signální světlo
- Spouštění a vypínání systému
Vyťukání tajného kódu na klávesnici (existují také zařízení ovládaná dálkově).
Přídavné bezpečnostní dveře
- vertikální a horizontální zesílení – ocelovým profilem
- ocelový plech
- rozvorový mechanismus
- šest ocelových zamykacích čepů
- horní a spodní část přídavné zárubně
- kování klika-klika nebo klika-koule
- tepelná a zvuková izolace
- vnitřní krytí
- zesilovací plech
- širokoúhlé kukátko
- stavitelné přídavné závěsy
- bezpečnostní cylindrická vložka
Poznámka: Přídavné bezpečnostní dveře lze instalovat na libovolné stávající dveře.
Slabá místa běžných dveří
- zárubně – roztržení, vytržení
- plocha dveří – proražení
- dveřní křídla – zlomení, ohnutí
- panty – vypáčení, vylomení
- zámek – vylomení
- západka – vypáčení
- vložka zámku – vytržení, rozlomení, odvrtání, otevření planžetou
- klíče – okopírování
Nejzranitelnější místa domu a možnosti jejich mechanického zabezpečení
- Zadní vchod
- připevnit bezpečnostní dveře na vnitřní stranu původních
- výměna původních dveří za bezpečnostní, zárubně zůstávají
- použití bezpečnostních dveří včetně zárubní
- Střecha se světlíkem
- nelze mechanicky zabezpečit, doporučujeme použít elektroniku
- Střecha a střešní okno
- kvalitní podbití krovu
- montáž bezpečnostních dveří na půdu
- Vrata garáže
- použití rolovacích nebo výklopných garážových vrat
- Okna a skleněné dveře
- nalepení bezpečnostní fólie
- připevnění skládacích nebo pevných mříží
- montáž předokenních rolet
- Větrací šachta
- nelze mechanicky zabezpečit, doporučuje se použít elektroniku
- Vchodové dveře
- stejné možnosti jako u zadního vchodu